هلیکوپتر در مریخ

هلیکوپتر در مریخ

مقدمه

سازمان فضایی آمریکا امروز اعلام کرد وسیله نقلیه بعدی که به سیاره سرخ ارسال خواهد شد نوعی هلیکوپتر فضایی خواهد بود. بر اساس برنامه ریزی ناسا این هلیکوپتر قرار است تا سال ۲۰۲۰ به مریخ ارسال شود تا آغازی برای برنامه های گسترده ایالات متحده جهت ارزیابی سیاره سرخ برای اقامت دائم در آن باشد.

هلیکوپتر بدون سرنشین ناسا وزنی در حدود ۱٫۸ کیلوگرم خواهد داشت و پره های آن با سرعت ۳۰۰۰ دور در دقیقه به چرخش در می آیند. این عدد تقریبا ۱۰ برابر سرعت گردش پره های یک هلیکوپتر عادی روی زمین است. دلیل چنین اتفاقی، چگالی پایین جو مریخ است. همچنین یک سامانه گرمایشی اختصاصی نیز برای آن در نظر گرفته شده تا بتواند در برابر شب های بسیار سرد مریخ مقاومت کند. برنامه ریزی برای ارسال این هلیکوپتر بدین شکل انجام خواهد شد که یک مریخ نورد وظیفه انتقال آن را به سطح سیاره بر عهده خواهد داشت.

مریخ

پس از رسیدن به مریخ، موقعیت مکانی مناسبی برای آن انتخاب خواهد شد و سپس هلیکوپتر بدون سرنشین روی سطح مریخ قرار می گیرد تا باتری های خود را شارژ کرده و چند آزمایش را برای اطمینان از عملکرد صحیح سلول های خورشیدی به کار رفته انجام دهد. این آزمایشات به مدت یک ماه ادامه خواهند یافت و در این مدت چهار پرواز آزمایشی در ارتفاع کم و برای مدت کوتاه نیز انجام می شوند. ناسا امیداور است با کسب موفقیت در این برنامه، راه را برای ماموریت های آینده خود هموارتر کند.

وجود یک هلیکوپتر یا پهپاد در مریخ می تواند مکان هایی را که تا کنون دسترسی به آنها توسط مریخ نوردها دشوار بوده در معرض دید دانشمندان قرار دهد. به گفته ناسا برنامه ریزی برای اجرای پروژه هلیکوپتر بدون سرنشین مریخ از سال ۲۰۱۳ آغاز شده و تا کنون ادامه داشته است. این هلیکوپتر در جولای ۲۰۲۰ به فضا پرتاب خواهد شد و هفت ماه بعد روی سطح سیاره سرخ فرود می آید تا ماموریت خود را آغاز کند.

تلگرام

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *