معرفی جی پی اس ایرانی

معرفی جی پی اس ایرانی

مقدمه

بومی سازی تکنولوژی های مطرح بین المللی که میلیون ها نفر از آن در سراسر جهان استفاده می کنند یکی از اصلی ترین روش های فعالیت شرکت های دانش بنیان و محققین داخلی است. این رویه موافقان و مخالفان متعددی دارد اما در هر صورت به عنوان روشی استاندارد در ایران به کار گرفته می شود و معمولا توضیح ارائه شده برای هزینه ها و زمانی که صرف بومی سازی تکنولوژی های استاندارد می شود “خودکفایی” است. در هر صورت یکی از طرح های برگزیده در سی و یکمین جشنواره بین المللی خوارزمی سامانه ای به نام “سامانه موقعیت یاب زمین پایه” است که به گفته توسعه دهندگان آن می تواند جایگزینی برای سیستم بین المللی GPS باشد.

معرفی طرح

این طرح در سی و یکمین جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه اول پژوهش های کاربردی در گروه تخصصی برق و کامپیوتر را به خود اختصاص داده و دانشگاه صنعتی مالک اشتر دارنده آن به حساب می آید. مجری طرح «سامانه موقعیت یاب زمین پایه» در گفت و گویی با خبرگزاری مهر درباره این طرح عنوان می کند: ” برای پاسخگویی به نیاز موقعیت یابی سامانه های مختلفی از جمله سامانه های زمین پایه مانند «OMEGA و Loran-c» و سامانه های فضا پایه نظیر «GOLANS، GPS، IRNSS Beidou» توسعه داده شده اند که سامانه موقعیت یابی Loran-c و نسخه بهبود یافته آن امروزه به عنوان یک سامانه محلی در بسیاری از کشورهای جهان تعبیه شده و به کاربران محلی خدمات ارائه می کند. اما طرح ارائه شده بومی سازی فناوری و ایجاد یک سامانه موقعیت یابی، ناوبری و زمان سنجی ملی برای ایران به حساب می آید و تمامی فناوری های لازم از جمله فرستنده، گیرنده، سامانه های کنترل، شبیه سازی و طراحی را داراست”.

جایگزین GPS

اما نکته جالب تر به اهداف طرح باز می گردد که توسعه دهنده آن “جایگزینی GPS” را اصلی ترین دستاورد سامانه می داند و عقیده دارد می توان به کمک “سامانه موقعیت یاب زمین پایه” وابستگی به GPS را به کلی حذف کرده و خدمات اصلی کشور را با سیستم بومی ارائه کنیم. در واقع دلیل چنین ادعایی عدم نیاز به ماهواره برای ناوبردی است زیرا فرستنده این سامانه بر خلاف مکان یاب های فعلی در فضا نیست و روی زمین قرار می گیر و در نتیجه در برابر اختلالات و شرایط جوی مقاوم بوده و در هر شرایطی سرویس مطمئنی ارائه می کند. همچنین او به انتقاد از GPS پرداخته و آن را آسیب پذیر دانسته است.

تلگرام

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *