حذف بستر USSD

حذف بستر USSD

مقدمه

دو روز پیش اعلام شد که بانک مرکزی به دلیل عدم امنیت کافی بستر USSD از تاریخ ۱۵ بهمن تمام تراکنش های مالی به جز پرداخت قبوض را در تمامی مسیرهایی که به جای فیزیک از کارت، از اطلاعات آن استفاده می شود را منوط به رمزنگاری مبدا تا مقصد خواهد کرد. از آنجاییکه استفاده از سرویس USSD بسیار رایج است، حذف یکباره آن عواقبی را به همراه خواهد داشت. در این رابطه رئیس کمیته ارتباطات مجلس، رمضانعلی سبحانی فر مخالفت خود را با این تصمیم بانک مرکزی اعلام کرد. او در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفت:

به این تصمیم معترض هستیم و نباید در یک سکوت خبری و بدون کار کارشناسی این سرویس از دسترس مردم خارج شود.

او با اشاره به این نکته که سرویس کدهای دستوری کاربران زیادی دارد، گفت که بسیاری از مشترکان موبایل در مناطق محروم و روستایی و نیز مشترکان بی بضاعت و آنهایی که گوشی هوشمند ندارند از این سرویس استفاده می کنند و نباید بدون روش جایگزین، آن را قطع کرد. او با تاکید بر اینکه در صورت بروز این اتفاق، دولت و بانک مرکزی باید پاسخگوی مجلس باشند، خاطرنشان کرد:

تمامی مشترکان موبایل نمی توانند از طریق اپلیکیشن نسبت به پرداخت و دریافت سرویس ها اقدام کنند. بانک مرکزی باید از ۶ ماه قبل با اعلام به اپراتورها، راهکاری برای جایگزینی این سرویس می اندیشید. به نظر می رسد در اجرای این طرح سوء مدیریت و دستهای پنهانی وجود دارد که قصد دارند از این رانت استفاده کرده و اپلیکیشن و یا شیوه جدیدی را تعریف کنند و مردم مجبور شوند به سمت استفاده از شیوه جدید بروند.

سبحانی فر گفت که در صورت قطع سرویس USSD مردم مجبور می شوند برای خرید کارت شارژ کاغذی به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند و یا گوشی هوشمند داشته باشند که از طریق اپلیکیشن، شارژ اعتباری دریافت کنند. به این ترتیب در اجرای این طرح، حجم عظیمی از سوء استفاده اتفاق می افتد که ما با آن مخالفیم.

عدم امنیت استفاده از سرویس کدهای دستوری یکی از دلایل قطع این سرویس عنوان شده بود؛ رئیس کمیته ارتباطات مجلس در خصوص آن گفت:

این سوال مطرح می شود که چطور این سرویس در عرض یک شب، ناامن شد و چرا بانک مرکزی از ۶ ماه قبل اعلام نکرد که سرویس USSD ضعف امنیتی دارد و از امنیت کافی برخوردار نیست؟

سبحانی فر با تاکید براینکه باید در یک پروسه زمانی و با انجام کار کارشناسی برای این سرویس تصمیم گیری شود، اضافه کرد که پرداخت از طریق کدهای دستوری روزانه حدود ۷۰ میلیون تراکنش را رقم می زند و حدود ۴۰ میلیون نفر از طریق این سرویس، تراکنش زیر ۴۰ هزار تومان دارند. نباید با تصمیم یک شبه مردم را غافلگیر کرد.

تلگرام

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *